XIX Kurs Metodyczny dla nauczycieli polonijnych w Madrycie

Mar 15th, 2018 | By | Category: Wiadomości

W dniach od 9 do 11 marca br. W Madrycie odbyło się XIX szkolenie dla nauczycieli polonijnych pracujących w ośrodkach edukacyjnych na terenie Hiszpanii i Portugalii.

IMGP9675kopia

Spotkanie przygotowała Polska Szkoła Forum im. Marii Skłodowskiej-Curie przy Hiszpańsko-Polskim Stowarzyszeniu Kulturalnym Forum reprezentowana przez Katarzynę Ostrówka i Martę Ozga.

Odpowiednie wyposażenie i zaangażowanie organizatorów umożliwiło przeprowadzenie szkolenia na bardzo wysokim poziomie, w którym uczestniczyło 40 pedagogów, którzy przyjechali z różnych zakątków Półwyspu Iberyjskiego, reprezentując następujące ośrodki edukacyjne:

 1. Polska Szkoła Forum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Madrycie
 2. Polska Szkoła Forum im. Marii Konopnickiej w Mostolesie
 3. Szkoła języka polskiego «Biedroneczki» z Lizbony – Portugalia
 4. Sobotnia Szkoła w Segowii
 5. Polska Szkoła w Galicji
 6. Przyjaciele Języka Polskiego z Walencji
 7. Stowarzyszenie Dzieci Mówiących po Polsku z Vicalvaro
 8. Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Mówiących po Polsku «POLONICA» z Alcala de Henares
 9. Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii «Orzeł Biały»
 10. Szkolny Punkt Konsultacyjny w Madrycie
 11. Towarzystwo Polskie Bursztyn z Valdemoro

Tematyką przewodnią tegorocznego szkolenia było Planowanie pracy nauczyciela polonijnego w odniesieniu do podstawy programowej dla szkół polonijnych, w korelacji do ram programowych oraz nowej podstawy programowej dla szkół w Polsce oraz istotne zmiany w podstawie programowej kształcenia ogólnego na I etapie edukacyjnym (MEN 2107).

Poruszona na kursie problematyka dostosowana była do aktualnych potrzeb i kwestii, z którymi polonijni nauczyciele borykają się w codziennej pracy edukacyjnej. Omawiane zagadnienia poparte były prezentacjami multimedialnymi, nagraniami zajęć, elementami muzyki oraz różnego rodzaju pomocami dydaktycznymi. Osoby prowadzące tegoroczne szkolenie to pani Małgorzata Małyska i pani Grażyna Wiśniewska, znane nam od lat i bardzo renomowani metodycy w środowisku edukacji polonijnej na całym świecie, wyśmienici eksperci i praktycy, którzy przyjechali do nas z Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą w Warszawie.

Uczestnicy szkolenia poszerzali wiedzę i doskonalili swoje umiejętności według szczegółowo ustalonych zagadnień przygotowanych dla dwóch grup:

 1. Nauczyciele klas przedszkolnych i wczesnoszkolnych

 Rozwój kompetencji językowych opisanych w podstawie programowej dla uczniów polskich uczących się za granicą.

 • Naturalne strategie uczenia się dzieci. Symulacja zajęć uwzględniających założenia pedagogiki rozwijającego się dziecka.
 • Nauka czytania w podejściu psychologicznym. Złożoność pracy nad rozwijaniem umiejętności czytania. Organizowanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających nauce czytania po polsku. Przygotowanie dzieci do samodzielnej pracy w domu.
 • Przygotowanie do pracy z tekstem literackim – porządkowanie wiedzy związanej z tematem zajęć przez organizowanie sytuacji edukacyjnych w formie zabawy.
 • Atrakcyjne sposoby pracy z lekturą – zastosowanie metody dynamicznych obrazów.
 • Pomoce dydaktyczne sprzyjające efektywnej nauce języka polskiego w szkole polonijnej.
 • Piosenki z piórnika – nowe propozycje repertuarowe dla dzieci.
 1. Nauczyciele klas szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum i języka polskiego dla dorosłych.

 Piosenka na lekcjach w kontekście uczenia gramatyki (na wybranych przykładach).

 • Wybrane sposoby pracy z tekstem literackim.
 • Powieść biograficzna dla dzieci i młodzieży i sposoby wykorzystania jej na lekcjach.
 • Dlaczego potrzebna jest interpunkcja?
 • O krasnoludkach językowych – propozycja metodyczna.
 • Propozycja gry na 100-lecie odzyskania niepodległości Oto Polska właśnie.

Współczesny świat jest pełen różnorodnych wyzwań i sytuacji, którym musimy sprostać nie tylko w aspekcie osobistym, ale również jako pedagodzy.  Ciągłe zmiany wymagają od nas elastyczności, kreatywności, adaptacji – jednym słowem ciągłego rozwoju i dlatego od lat, nasze stowarzyszenie z roku na rok organizuje szkolenia i warsztaty metodyczne, których słuszność i rację poparła przybywająca na uroczystość zakończenia pani Ambasador RP w Madrycie, Marzenna Adamczyk. Dla Pani Ambasador dokształcanie się jest elementem nieodzownym i niezbędnym w karierze każdego nauczyciela, i którego ideę i sens popiera całym sercem.

Sprawozdanie przygotowała:

Katarzyna Ostrówka

Dyrektor Polskiej Szkoły Forum w Madrycie

Comments are closed.

Partnerzy: